Historia bilarda

Na przestrzeni wieków wymyślono wiele ciekawych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Ludzie zawsze lubili się spotykać w grupie i wypełniać czas różnymi opowieściami czy graniem w karty. Około piętnastego wieku powstała nowa gra, która do dzisiejszych czasów cieszy się dużą popularnością.

W pierwszych latach powstania Bilarda grano na stole, który był zabezpieczony bandami. Dopiero po kilku latach rozwoju tej gry w stole wycięto łuzy, to do nich dziś wpadają bile. Od tamtego czasu najważniejszym elementem tej gry stało się trafienie bilami właśnie w te otwory.

 stół

Prekursor Bilarda

 

W czasach średniowiecza istniała gra, rozgrywana na zewnątrz w ogrodach. W tej grze przy pomocy kija należało trafić kulą w przestrzeń pomiędzy dwoma słupkami. Królowi Ludwikowi XI nie podobało się to, że nie można grać w tę grę gdy nie ma odpowiedniej pogody. Rozwiązanie tego problemu powierzył nadwornemu stolarzowi.

Henry de Vigne podjął się tego wyzwania. To on zbudował stół, obity bandami. Jego blat został pokryty materiałem, dzięki czemu kule do gry nie hałasowały podczas przemieszczania się po stole. Do uderzania w kule posłużyły proste kije. Bile były wykonane z kości słoniowej bądź z drewna.

 

Rozwój Bilarda

 

To był początek dynamicznego rozwoju tej gry. Z biegiem czasu zaczęła zyskiwać co raz większą popularność. Nawet Ludwik XIV, król Francji spędzał przy stole bilardowym długie godziny. Ponoć lepiej wychodziła mu nauka gry w bilard niż czytania. Bilard szybko  rozniósł się po całej Europie. Dotarł również do Anglii a nawet Chin. Wraz z upływem wieków, bilard zawitał również do Ameryki gdzie wszyscy chętnie w niego grali.

 kule

Przez lata sztuka gry w Bilard była udoskonalana. W 1823 roku do kija dodano skórzaną końcówkę. W dawnych czasach umiejętność gry w Bilard była bardzo dobrze przyjmowana. Dawała swojego rodzaju prestiż.

 

Znani i poważani Historyczni gracze

  • Ludwik XI
  • Ludwik XIV
  • Mingaud – kapitan armii Napoleona, twórca skórzanej końcówki do kijów bilardowych
  • Kant Immanuel – to niemiecki filozof, profesor metafizyki i logiki
  • Korpus Kadetów Stanisława Augusta Poniatowskiego – członkowie korpusu mieli zajęcia szkolące w grze w bilard.

Jeżeli znacie jeszcze jakieś ciekawostki dotyczące początków tej gry to podzielcie się z nami.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *