Jakie bile do bilarda wybrać?

Zakup stołu bilardowego związany jest także z zakupem bili bilardowych. Oprócz kijów bilardowych i stołu to właśnie one mają duże znaczenie, czy nasza gra będzie dla nas satysfakcjonująca.

bile do bilarda

źródło: stoly-bilardowe.net

Rozmiar bil – na rynku można znaleźć bile w różnych rozmiarach oraz z różnego tworzywa. Jednak to właśnie rozmiar jest tym na co przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę, ponieważ rozmiar bili powinien być uzależniony od odmiany bilarda oraz stołu (dokładniej jego band). Standardowe bile posiadają średnice 57.2 mm. Bile o innej wielkości oraz wadze są stosowane w stołach zarobkowych z automatem wrzutowym.

  • W stołach snookerowych stosowane są bile o mniejszej średnicy, czyli 52,4 mm
  • W karambolu wykorzystuje się bile 60.4 mm
  • Do ruskiej piramidy, wykorzystuje się bile w rozmiarach 68 mm oraz 71 mm

Materiał, z którego wykonane są bile – początkowo bile bilardowe produkowane były z kości słoniowej, niestety prowadziło to do zmniejszenia populacji tych zwierząt i zaprzestano tych praktyk. W początkach XX wieku po raz pierwszy został zastosowany celuloid. Niestety tworzywo to okazał się nietrwałe oraz łatwopalne, a przy ich produkcji dochodziło czasami do eksplozji. W dzisiejszych czasach najczęściej stosowanym materiałem jest żywica fenylowa, ponieważ ma najlepsze właściwości. Najlepszej jakości bile wykonuje się z termoutwardzalnej żywica, która dodatkowo może być pokryta specjalnymi warstwami, które powodują, że są one idealnie gładkie, to powoduje, że w wyniku tarcia bili z suknem przy mocniejszych uderzeniach, czy rotacjach występuje niższa temperatura. Bile mogą być uderzane o skórę, kamień, drewno, czy szkło, jednak pod żadnym pozorem nie powinny mieć kontaktu z metalem (śrubkami, gwoździami, ramkami itp.). Bila po kontakcie z tym materiałem zaczyna się kruszyć, dlatego przed rozegraniem partii należy się upewnić, że żaden z elementów stołu bilardowego nie wystaje oraz odpowiednio je przechowywać. Niestety bile te są dość drogie, dlatego nie wiele osób decyduje się na ich zakup.

bile bilard

źródło: stoly-bilardowe.net

Na rynku dostępne są także bile z PCV, bądź innych podobnych materiałów, ich zaletą jest niska cena. Bile te idealnie sprawdzają się w warunkach domowych.

Więc jakie bile będą najlepsze? Przede wszystkim przed zakupem należy określić, w jaki rodzaj bilarda będziecie grali i wtedy wybieramy odpowiadający nam rozmiar. Jeżeli chodzi o materiał, to najlepsze będą te z żywicy fenolowej, jednak nie każdy decyduje się tak dużą inwestycję, tym bardziej że nie będzie się zajmował tym zawodowo, więc woli kupić bile ze sztucznych materiałów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *