Jak prawidłowo trzymać kij bilardowy?

Bilard jest to gra rozgrywana najczęściej przez dwóch zawodników za pomocą kija bilardowego na stole pokrytym gładkim materiałem, czyli stołem bilardowym. Polega ona na uderzaniu kul inaczej bil wykonanych z odpowiedniej wytrzymałości materiałów. Bile różnią się od siebie kolorystyką i numeracją, dlatego na ich podstawie możliwe jest rozgrywanie wielu partii. Na pewno nie każdy z nas od razu wie, jak grać w bilard?

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Dlatego też mając to na uwadze w tym artykule przedstawię kilka podstawowych zasad, jak grać w bilard. Musimy przede wszystkim nauczyć się tego, jak przybrać właściwą postawę ciała podczas gry, jak odpowiednio trzymać kij bilardowy i jak wbijać kule.

Jak prawidłowo trzymać kij bilardowy:

Tak więc stopy gracza grającego w bilard powinny znajdować się w pewnym odstępie od siebie, przy czym należy jednak pamiętać, że tylna noga powinna być wyprostowana, natomiast przednia zazwyczaj lekko ugięta. Jest to bowiem zależne od indywidualnej budowy naszego ciała. Otóż stopa znajdująca się z przodu powinna być ustawiona równolegle do kija, natomiast tylna pod kątem nie przekraczającym 90 stopni w stosunku do przedniej.
Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Jeśli natomiast chodzi o trzymanie kija to należy go trzymać ręką znajdującą się z tyłu, tak mniej więcej na wysokości tylnej nogi, a ramię powinno być ułożone równolegle do kija. Głowę powinno się zniżyć tuż nad kij trzymany pod brodą, ale nie muszą się stykać. Kąt tworzący się między tylnym przedramieniem a ramieniem nie powinien przekraczać 90 stopni w momencie uderzenia. Podczas uderzenia używa się wyłączne tej ręki, która trzyma kij. To nią powinno dozować się siłę strzału i kąt, pod jakim uderzy się w białą bilę. Reszta ciała powinna być maksymalnie unieruchomiona, a ciężar ciała rozłożony równomiernie na obie nogi. Głową także nie należy ruszać podczas oddawania strzału. Trzeba natomiast dopilnować, żeby nie przekrzywiała się w żadną ze stron i znajdowała się centralnie nad kijem. Utrzymanie prawidłowej postawy podczas gry, jest niezwykle istotnym aspektem, który pozwala na oddanie celnego strzału.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *