Rodzaje kijów bilardowych

W grach bilardowych najważniejsze są odpowiednie akcesoria, bez nich nie możemy rozegrać gry profesjonalnie. Istnieje wiele rodzajów kijów bilardowych, dlatego opiszę ich budowę i przeznaczenie.

źródło: stoly-bilardowe.net

źródło: stoly-bilardowe.net

Budowa kijów bilardowych

Głównym materiałem, z którego tworzone są kije bilardowe jest drewno wysokiej jakości. Ich wykonanie polega na toczeniu kawałka drewna do uzyskania pożądanego kształtu. Kije bilardowe mogą być jednoczęściowe lub dwu czy trzyczęściowe. Węższa końcówka kija zawsze zakończona jest tipem.

Części kija bilardowego, zaczynając od grubszego końca:

  • Odbijak – Jest to element wykonany z gumy lub plastiku. Jest po to aby hamować wszelkie drgania oraz chroni kij przed uderzeniami i uszkodzeniami.
  • Butt – to nic innego jak rączka kija, połączona gwintem ze szczytówką. Gwint może być drewniany bądź stalowy.
  • Oplot – znajduje się w miejscu, w którym dotykamy kij prawą ręką.
  • Pin (gwint) – wykonany jest ze stali bądź drewna, jest łącznikiem szczytówki i butta.
  • Szczytówka – zwężenie kija bilardowego, wykonane z klonu, przy końcu zwęża się do 11mm.
  • Ferrula – to pierścień, którego głównym zadaniem jest oddzielenie szczytówki od kapki.
  • Kapka – po prostu tip.
  • Ferulokapka – to nic innego jak połączenie kapki z ferulą, jest to bardzo twarda końcówka, której zadaniem jest szybka reakcja kija na rozbicie.

Rodzaje kijów bilardowych

źródło: stoly-bilardowe.net

źródło: stoly-bilardowe.net

Kije dla graczy początkujących, są zazwyczaj tanie, ich cena waha się do 150 zł. Są proste i niemalże bezawaryjne. Wielkość ceny zależy od rodzaju gwintu, droższe są te z gwintem wykonanym z metalu.

Kije dla graczy amatorów, kupimy już w cenie do 500 zł. Są wykonane z jakościowo lepszych materiałów a niżeli kije dla początkujących. Kije te, są przede wszystkim trwałe i ładniej ozdobione.

Kije dla profesjonalistów, wykonane z bardzo wysokiej jakości drewna, przeważnie klonu kanadyjskiego. Budowa kija i jego obróbka jest wykonana z takich materiałów, które zapobiegają ślizganiu się rąk oraz umożliwiają precyzyjne ruchy. Ceny takich kijów zaczynają się od 1 500 zł.

Jeżeli decydujemy się na zakup kijów bilardowych, musimy dokładnie przemyśleć na jakim poziomie gry jesteśmy. Zawsze możemy skorzystać z kijów bilardowych, które są do dyspozycji w klubach bilardowych. Przecież zakup odpowiedniego modelu to nie mały wydatek.

Kije służące do skoków

Nie mogą być krótsze niż 90 cm, służą do uderzania w górną część białej bili.

Kije służące do rozbijania

Jak sama nazwa wskazuje, służą do wykonania rozbicia. W tym celu posiadają mocną szczytówkę, oraz bardzo twardą kapkę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *