Rotacje boczne – zasady, które musisz znać

Rotacje boczne są dość kontrowersyjnym tematem, jeżeli ich używamy, nie jest za dobrze, kiedy to robimy, też nie jest najlepiej. Każdy zawodnik stara się na swój sposób dopracować ten element gry. W artykule znajdziecie kilka porad, które mogą wam pomóc opanowaniu tak trudnej sztuki, jaką są rotacje boczne.

źródło: pixabay.com

  1. Rotacje boczne powstają podczas uderzenia w punkt przesunięty w bok od jej środka. Nie jest to ani cofka, ani ścigacz, jednak mogą być one z nimi łączone.
  2. Początkujący gracze powinni unikać nadawania bocznych rotacji, do momentu, kiedy opanują technikę celowania i wbijania szerokiej ramy podstawowych bil.
  3. Zaawansowani gracze, czasami stosują rotację zewnętrzną, w celu „wkręcenia bili do łuzy”. Oznacza to nic innego jak uzyskanie większego kąta ścinania bili.
  4. Rotacje boczne są niezbędne tylko w 15-20% uderzeń. W większość przypadków wystarczy zastosować minimalną część rotacji.
  5. Jeżeli biała bila nie jest daleko od bili uderzanej, powinniśmy kalkulować większe zmiany kata wbijania niż refleksji.

    źródło: pixabay.com

  6. Bardzo rzadko zdarza się, że kąt wbijania i refleksja anulują się wzajemnie i możemy wtedy celować, tak jakbyśmy nie stosowali rotacji bocznej.
  7. Przy mocniejszych zagraniach występuje większa deflekcja niż zmiana kąta wbijania.
  8. W przypadku kombinowania rotacji bocznych z dolnymi lub górnymi powinniśmy znacznie zmniejszyć ilość rotacji bocznej i zacząć zagrywać bliżej środka białej bili.
  9. Im dalej od łuzy znajduje się bila wbijana, tym mniej rotacji powinniśmy nadawać białej bili.