Wymiary stołów bilardowych. Czy zmieszczą się w mieszkaniu?

Stół bilardowy to stół skonstruowany i przystosowany do grania na nim w bilard. Spotyka się stoły bilardowe w różnych rozmiarach, co najczęściej związane jest z przeznaczeniem stołu do gry w odpowiednią odmianę bilardu.

Określenie stół bilardowy odnosi się do ogółu stołów na których można rozegrać grę w którąś z odmian bilardu, jednak najczęściej określenie to kojarzy się z prostokątnym stołem z sześcioma łuzami, mimo to można spotkać stoły okrągłe, sześciokątne, lub o bardziej wymyślnych kształtach. Jakie są w takim razie wymiary stołów bilardowych? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

Rozróżniamy cztery podstawowe rodzaje gry w bilard: pool bilard, snooker, piramida i karambol. Rozmiary stołów, a dokładniej przekątna pola gry liczona jest w stopach angielskich, stąd w dalszej części będę używała sformułowań stopa angielska (Ft).

źródło: www.hop-sport.pl/

źródło: www.hop-sport.pl/

Tak więc:

Pool bilard jest najpopularniejszą z odmian i najczęściej spotykaną. Stół do tej odmiany produkowany jest w rozmiarach od 6 do 9 Ft (stóp angielskich) i posiada 6 otworów (zwanych łuzami), do których wbija się bile. W grze używa się 16 bil o rozmiarach 57,2 mm (białej oraz kolorowych ponumerowanych od 1 do 15. Bile od 1 – 8 są jednobarwne, natomiast od 9 do 15 posiadają namalowany pasek).

Snooker jest starą popularną grą często prezentowaną na antenie Eurosport . Możemy więc zobaczyć, że stół jest znacznie większy. Turniejowy ma aż 12 stóp, ale produkowane są także w rozmiarze 10 FT. W grze biorą udział 22 bile. Bile są jednak mniejsze niż stosowane w pozostałych rodzajach bilarda. Ich rozmiar to 52,4 mm. W komplecie mamy bilę białą, 15 czerwonych i 6 w innych kolorach. Stół podobnie jak w pool bilard ma 6 otworów – łuz.

Piramida, zwana także ruskim bilardem, jak sama nazwa nosi najbardziej popularna jest na terenie Rosji i byłych państw Związku Radzieckiego. Stoły do piramidy wielkością są identyczne jak do snookera – 10 – 12 ft i także mają 6 łuz. Bil jest 16, w tym jedna czerwona lub żółta i 15 ponumerowanych białych. Rozmiar bili – 68 mm. Należy zaznaczyć, że zupełnie inne są wykroje łuz niż w snookerze.

Karambol zdecydowanie odróżnia się od pozostałych. O ile stoły do poola, snookera czy piramidy mają łuzy, do których wbija się bile, to stół do karambola ich nie posiada. Wszystkie jego boki zabudowane są bandami. W karambolu, co wynika z nazwy , liczą się bowiem nie wbicia, a zderzenia – karambole. Bile w tej grze są 3 i dla łatwiejszego rozróżnienia do białej dodaje się czerwoną i żółtą. Można jednak spotkać dwie białe ( jedna będzie z kropką) i czerwoną. Wielkość kuli karambolowej to 61,5 mm.

stół bilardowy

Czytając powyższe pewnie większość z nas zastanawia się czy taki stół bilardowy zmieści się w naszym mieszkaniu? Aby odpowiedzieć na to pytanie przedstawię teraz zestawienie, z którego dowiemy się o jakich wymiarach stół bilardowy zmieści się w danym pomieszczeniu.

Oto on:

strefa gry 110 cm wokół
stołu bilardowego – kij krótki
strefa gry 145 cm wokół
stołu bilardowego – kij długi
wielkość
stołu
minimalna wielkość pomieszczenia w cm wielkość
stołu
minimalna wielkość pomieszczenia w cm
6 ft 403 x 311 6 ft 473 x 381
7 ft 418 x 319 7 ft 488 x 389
8 ft 444 x 332 8 ft 514 x 402
9 ft 474 x 347 9 ft 544 x 417
10 ft 516 x 368 10 ft 586 x 438
12 ft 577 x 398,5 12 ft 647 x 468,5

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *